Jak oblékat miminka a děti v létě? Poradíme vám, jak je chránit před sluníčkem a předejít přehřátí.

Řešíte se začátkem léta, jak správně oblékat oblékat miminka a děti, aby nedošlo k jejich přehřátí a jak je správně chránit před sluníčkem? Pozor je třeba dát i na to, aby při změnách teplot, například v klimatizovaném autě, nedošlo naopak k prochladnutí.

Jak oblékat miminka

Malá miminka nemají zatím dostatečně vyvinutý termoregulační systém, proto je nutné věnovat jejich oblékání větší pozornost. Oblečení je vhodné přizpůsobit nejen počasí, ale i tomu, kam s miminkem jdeme a na jak dlouho.

Základní pravidlo pro oblékání říká, že miminko by mělo mít o jednu vrstvu oblečení více než vy. V létě to nemusí platit vždy, a proto se řiďte hlavně podle svého miminka a pravidelně kontrolujte, zda mu není zima nebo se naopak nepřehřívá.

Pro miminka je ideální vzdušné oblečení z přírodních materiálů, např. lehká bodýčka, tepláčky, ponožky a letní čepičky. Pokud je chladněji, můžete miminko přiobléknou do kábátku; pokud tepleji, volte bodýčka s krátkým rukávem. Když vzroste teplota nad 25°C, můžete svléknout i čepičku, kalhoty a ponožky. Miminko, ale pravidelně kontrolujte, zda nemá studené nožičky.

Buďte připravení a berte si s sebou na procházku takové oblečení, tak abyste mohli miminko přiobléknou, popř. svléknout do lehčí varianty podle potřeby.

Za horkého počasí je citlivá dětská pokožka náchylnější k potničkám a opruzeninám. Pokud můžete, nechte vaše miminko občas doma nebo ve stínu na podložce chvilku bez plenky.

Pokud se dostanete s miminkem i do prostor, které jsou klimatizované nebo chladnější - auto, restaurace, ale i obchod nebo metro - je vhodné miminko přiobléct do body s delším rukávem nebo svetříku, kalhot, případně přikrýt dečkou. Nezapomínejte i na náhradní oblečení. Když je miminko zpocené nebo má mokré oblečení od zkoumání lahvičky s vodou nebo hraček u bazénku, převlečte ho  ještě před příchodem do klimatizovaných prostor. 

 

Jak oblékat batolata a větší děti

U batolat a větších dětí platí v zásadě stejná pravidla jako pro miminka. Řiďte se počasím, místem kam jdete a vaším programem. Preferujte prodyšné přírodní materiály a nezapomínejte na pokrývku hlavy. V případě velmi teplého počasí můžete namáčet vlasy a pokrývku hlavy vodou. Nezapomínejte na náhradní oblečení, vetší děti se při svých hrátkách často namočí, zpotí nebo ušpiní.

Dávejte si pozor na klimatizaci v budovách a dopravních prostředcích, nevozte dítě v mokrém oblečení v autě klimatizovaném na nízkou teplotu.

Kdy bezpečně ven

Nejmenší miminka ještě nemají vyvinutý termoregulační systém, proto je nejlepší s nimi v horkých dnech chodit na procházku po ránu nebo až k večeru. Vyrazte spíše do přírody než do vyhřátého města. I pro vás to bude příjemnější.

Miminka do jednoho roku by neměla pobývat na přímém slunci, protože mají velmi citlivou pokožku.

I s většími dětmi si dávejte pozor na sluneční paprsky. V horké dny choďte ven spíše dopoledne a později odpoledne. Mezi 11. a 15. hodinou se vyhněte přímému slunci a schovejte se doma či ve stínu.

 

Jak se chránit proti slunečnímu záření

Proti slunečnímu záření chraňte děti vhodným oblečením, opalovacími krémy a zastíněním kočárku.

Oblečením zakrývejte dětem části, které jsou nejvíce vystavené slunci – hlavičku, zátylek a ramena. Nezapomínejte ani na sluneční brýle.

Části, které nekryje oblečení, namažte kvalitním opalovacím krémem. Používejte opalovací prostředky určené pro děti a miminka, které jsou vhodné pro citlivou dětskou pokožku. Nejlepším řešením jsou voděodolné varianty, které přežijí i dětská letní dobrodružství a vodní hrátky. Nebojte se poradit o výběru nejvhodnějšího opalovacího krému pro svoje miminko v lékárně nebo u dětské lékařky.

Krém aplikujte před odchodem na sluníčko. Mažte děti, i když plánujete pobyt ve stínu, sluníčko se odráží od kamenů a písku a jeho paprsky tak dosáhnou i do zdánlivého stínu. Během dne nezapomínejte děti namazat opakovaně, ani voděodolné krémy nevydrží celý den.

Nejmenší miminka nesmí na přímé slunce vůbec, proto věnujte pozornost zastínění kočárků. Můžete využít nejrůznější slunečníky nebo síťky, případně bavlněné látkové plenky. Ty se dají v případě potřeby i namočit a tím vytvořit miminku v horkých dnech chladnější klima. Jen si dávejte pozor, aby kočárek dostatečně větral a miminko tak mělo příjemné prostředí.

 

Pitný režim

V horkých dnech hlídejte pečlivě pitný režim dětí. U miminek ho zajistíte častým kojením a pro starší děti mějte vždy po ruce pití a pravidelně jim ho nabízejte. Ideální je voda, ovocný čaj nebo ředěné džusy. Pokud dítě nechce moc pít, najděte lahvičku nebo skleničku, ze kterého to bude bavit, občas stačí nová lahvička s nálepkou, brčko nebo slunečník do skleničky. Případně si můžete namíchat speciální letní dětské drinky s ovocem.

 

A nakonec to nejdůležitější … hlavně si teplé počasí parádně užijte:-) Krásné léto!

 

S láskou,

 

Maya

Zpět do obchodu